Ruszamy z projektem „SelFind", którego celem jest stworzenie systemu elektronicznego wspomagania autonomii życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Przy pomocy specjalnych aplikacji w smartphonach, chcemy podnieść poziom samodzielności dorosłych osób niepełnosprawnych w wybranych sferach życiowych. Na początek realizowane są testy weryfikujące podstawową funkcjonalność wybranych urządzeń mobilnych, z prostymi aplikacjami testującymi możliwości korzystania z tego typu urządzeń przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
We wtorek 24 lutego 2015 pierwszych sześciu uczestników projektu zmierzyło się z techniką, badając funkcje najnowszych modeli telefonów komórkowych, a kamery rejestrowały jak radzą sobie badani z takimi urządzeniami. Wśród zadań, jakie musieli wykonać, było między innymi:
- odblokowywanie i zablokowywanie telefonu,
- napisanie i wysłanie wiadomości SMS,
- odebranie i odczytanie wiadomości tekstowej,
- odszukanie kontaktu w książce kontaktów i wykonanie połączenia telefonicznego,
- odebranie połączenia telefonicznego,
- zrobienie zdjęcia aparatem fotograficznym,
- uruchomienie galerii,
- odczyt aktualnego czasu,
- sprawdzenie menu powiadomień,
- włączenie/wyłączenie telefonu.
To tylko zapowiedź tego, co już wkrótce wydarzy się w projekcie.
W skład zespołu projektowego wchodzą następujący partnerzy: Stowarzyszenie Na Tak, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Zachęcamy do śledzenia wpisów o projekcie „SelFind"!
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Projekt „System elektronicznego wspomagania samodzielności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Innowacje społeczne”.