Skala Selfind jest narzędziem porównawczym. Wyniki uzyskane na jej podstawie wskazują na obszary największych deficytów samodzielności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, przy jednoczesnym określeniu ich mocnych stron. Testy skalą przeprowadza się dwukrotnie: przed podjęciem działań terapeutycznych oraz po ich zakończeniu. Porównanie wyników daje informację na temat potencjalnych zmian w obszarach deficytowych.
Skalę można wykorzystywać do oceny funkcjonowania osoby z niepełnosprawnością intelektualną w placówkach pomocy społecznej: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej itp., jak i poza nimi (np. przestrzeń handlowo – usługowa), a także w domu rodzinnym czy w mieszkaniu wspomaganym.
Narzędzie warto zastosować w następujących sytuacjach:
-rekrutacja/przyjęcie do placówki dziennego pobytu
-ocena poziomu samodzielności
-jako cenne doprecyzowanie ocen okresowych
-udział w treningu mieszkaniowym
-nauka samodzielności w domu rodzinnym
-budowanie samoświadomości w aspekcie indywidualnych możliwości bycia samodzielną/ym i obszarów wymagających wsparcia
Zdobyta wiedza może mieć bezpośrednie przełożenie na zwiększenie samodzielności życiowej osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Wysiłki terapeutyczne kierowane są bowiem na zindywidualizowane obszary wymagające największego wsparcia. Wypełnianie skali przy udziale badanego wpływa natomiast pozytywnie na zwiększenie jego samoświadomości.
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.
Projekt „System elektronicznego wspomagania samodzielności życiowej osób z niepełnosprawnością intelektualną” jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Innowacje społeczne”.